Poseł

Porozmawiaj z biurem posła

Porozmawiaj Online Napisz do nas... Wyślij

 

Zapytanie poselskie ws. prof. Borysa Lepieszko

8 listopada 2013, 00:00

W związku z informacjami o zatrudnieniu na Uniwersytecie Opolskim ideologa reżimu Aleksandra Łukaszenki wystosowałem zapytanie poselskie do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kurdyckiej.

Zapytanie
do ministra nauki i szkolnictwa wyższego
w sprawie zatrudnienia na Uniwersytecie Opolskim prof. Borysa Lepieszko

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Metodologii Badań Prawno-Administracyjnych zatrudniony jest białoruski profesor prawa Borys Lepieszko. Na Białorusi prof. dr hab. Borys Lepieszko pracował m.in. na Uniwersytecie w Brześciu, gdzie pełnił funkcję pierwszego prorektora i dziekana Wydziału Prawa.

Zdaniem białoruskich studentów kształcących się na Uniwersytecie Opolskim w ramach Programu Stypendialnego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej im. Konstantego Kalinowskiego pod Patronatem Prezesa Rady Ministrów RP, przeznaczonego dla studentów relegowanych z białoruskich uczelni z przyczyn politycznych, na Białorusi prof. Lepieszko znany jest przede wszystkim z tego, że jest on jednym z głównych białoruskich ideologów i propagandystów reżimu Aleksandra Łukaszenki, odpowiedzialnym m.in. za szkolenie kadr białoruskich agitatorów politycznych. Borys Lepieszko jest również jednym z twórców i głównym dydaktykiem przedmiotu wykładanego na wszystkich wyższych uczelniach na Białorusi - ideologii białoruskiego państwa. Jego artykuły wychwalające obecną białoruską władzę i krytykujące opozycję można przeczytać w białoruskiej prasie.

W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy znana jest Pani Minister wyżej opisana działalności dydaktycznej prof. Lepieszki na Białorusi?
  2. Czy działalność ta nie powinna uniemożliwić prof. Lepieszce pracy na polskiej uczelni, tym bardziej takiej, która bierze udział w rządowym programie wsparcia dla białoruskich studentów relegowanych z tamtejszych uczelni z powodów politycznych?
  3. Czy Pani Minister uważa za zasadne, aby na polskich uczelniach państwowych pracowały osoby wspierające reżimy niedemokratyczne? 
  4. Jakie kroki zamierza Pani Minister podjąć w przedstawionej sprawie?

 

Z poważaniem

Poseł Patryk Jaki

Opole, 31 października 2013 roku

DeWarga 9 marca 2017, 00:41

Szanowny Panie, Aleksander Lukaszenko dba o interes szeregowych obywateli swego kraju, i nie reprezentuje on punktu widzenia Warszawy a patrzy na sprawy przez pryzmat Minska lub Moskwy.
Moze lepiej robic z nim interesy niz sie klocic? Co Bialorus pozbawi niezaleznosci Polske? No bo czym grozi Lukaszenko Polsce no czym konkretnie?

 

Imię, pseudonim (wymagane)

Treść komentarza

Przepisz czarne znaki