Poseł

 

 


Wniosek do CBA ws. wyboru dyrektora SSZOZ nad Matką i Dzieckiem w Opolu

1 kwietnia 2014, 10:23

                                                                                                            Opole, dnia 31 marca 2014 r.

Patryk Jaki
Poseł na Sejm RP

                                                                               Pan Paweł Wojtunik
                                                                               Centralne Biuro Antykorupcyjne
                                                                               Al. Ujazdowskie 9  
                                                                               00-583 Warszawa


Wniosek o kontrolę procedury wyboru dyrektora Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu


27 marca br. decyzją komisji konkursowej dyrektorem Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu został Łukasz Radwański. Na czele komisji konkursowej stał Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buła z Platformy Obywatelskiej, a w skład komisji weszli w większości przedstawiciele tej formacji politycznej m.in. radny Sejmiku Województwa Opolskiego, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego, czy skarbnik regionu. Nowo wybrany dyrektor szpitala jest prywatnie zięciem sekretarza Platformy Obywatelskiej w województwie opolskim -  Edwarda Gondeckiego, przewodniczącego Rady Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wypowiadając się publicznie na temat wyników konkursu, przewodniczący komisji konkursowej nie potrafił wymienić kompetencji i doświadczenia choćby jednego z sześciu pozostałych kandydatów na stanowisko dyrektora opolskiej placówki , w tym m.in. kierownika działu marketingu szpitala położniczego w Opolu, byłego dyrektora Brzeskiego Centrum Medycznego, czy menedżera z dyplomem MBA – eksperta w dziedzinie położnictwa. Dodatkowo lokalne media otrzymały informację o wynikach konkursu na tydzień przed decyzją komisji konkursowej . Planowane rozstrzygnięcia były też wcześniej znane pracownikom szpitala.

W związku z powyższym pojawia się pytanie o dobro placówki, która ma ogromne problemy. Po tragicznym porodzie w listopadzie 2012 roku, do którego doszło w wyniku błędów lekarzy prowadzone jest śledztwo prokuratorskie oraz toczy się proces o odszkodowanie. Dodatkowo szpital ma kłopoty kadrowe, a pacjentki wybierają inne placówki. W tym kontekście nominacja nowego dyrektora ma znaczenie dla odbudowy zaufania pacjentek do największego szpitala ginekologiczno – położniczego w regionie.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tym przypadku doszło do korupcji, gdzie korzyścią jest zajęcie stanowiska poprzez posiadanie wpływowego członka rodziny, a wyniki konkursu były znane przed jego rozstrzygnięciem.

W świetle kontrowersji, jakie budzą okoliczności wyboru Łukasza Radwańskiego na dyrektora Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu wnoszę o przeprowadzenie kontroli procedury konkursowej.

Z wyrazami szacunku,
Patryk Jaki
Poseł na Sejm RP

Imię, pseudonim (wymagane)

Treść komentarza

Przepisz czarne znaki