Poseł

 

 


Przyjazny i uczciwy urząd - kolejne propozycje Jakiego

28 maja 2018, 12:27

 

 

 

Urząd miasta st. Warszawy musi być nie tylko przyjazny, ale także uczciwy - mówi Patryk Jaki, przedstawiając 25 maja br. kolejne 2 propozycje, by tak się stało.

tekst urząd

  • Powszechne aukcje i licytacje elektroniczne.

To narzędzia dopuszczalne przez Prawo Zamówień Publicznych, które powinny być powszechne w mieście, które chce być nowoczesne i transparentne. Pozwalają także oszczędzać środki podatników. Jak podaje Urząd Zamówień Publicznych średnie oszczędności przy stosowaniu tych procedur to ponad 15%.

Dla przykładu PKP kupując akumulatory zaoszczędziło w 1 postępowaniu 220 tys. zł., jeden z urzędów wojewódzkich obniżył cenę sprzętu komputerowego o 32%.

W skali budżetu miasta przekraczającego 16 mld złotych stosowanie licytacji elektronicznych i aukcji przełoży się na milionowe oszczędności. Wspomniane narzędzia są dziś wykorzystywane, jednak jak podaje strona Biura Zamówień Publicznych Warszawy od 2015 roku ogłoszono tam zaledwie 3 postępowania w trybie licytacji. Proponuję, by były one docelowo podstawowym sposobem postępowań do tzw. progów unijnych.

  • Nowe Biuro Audytu.

Istniejące w ratuszu komórki odpowiedzialne za kontrole i audyt poniosły spektakularną porażkę. Dowodem jest afera reprywatyzacyjna, która uszła uwadze osób, których zadaniem powinno być dbanie o interes miasta. Potrzebujemy zawodowców dbających o kieszeń warszawskiego podatnika. Dlatego ten obszar funkcjonowania miasta trzeba będzie ułożyć na nowo.

 

 

 

Imię, pseudonim (wymagane)

Treść komentarza

Przepisz czarne znaki