Poseł

Porozmawiaj z biurem posła

Porozmawiaj Online Napisz do nas... Wyślij

 

Konferencja "Kresy – wczoraj, dzisiaj, jutro"

10 lipca 2015, 00:00

Dziś w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie, brałem udział w bardzo ważnej konferencji zatytułowanej ,,Kresy – wczoraj, dzisiaj, jutro”. Konferencja odbywa się z okazji przypadającej na 11 lipca rocznicy 'Krwawej Niedzieli" - ludobójstwa Polaków na Wołyniu. W jednej z takich obław zginął mój pradziadek, a moja prababcia przyjechała do Opola właśnie z Kresów Wschodnich II RP.

Konferencja została zorganizowana przez Zarząd Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich, Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego z okazji Dnia Pamięci Ofiar banderowskiego ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945. Założenia konferencji przewidywały odniesienie się do trzech aspektów: historycznego, problemów współczesnych oraz możliwości i kierunków współpracy w przyszłości. W części historycznej postanowiono przedstawić rozwój cywilizacyjny obszarów objętych tematyką, poruszyć genezę ukraińskiego nacjonalizmu i przypomnieć działalność ukraińskich organizacji nacjonalistycznych w okresie międzywojennym, dokonać podsumowania ludobójstwa dokonanego na Kresach, a także odnieść się do Operacji ,,Wisła”. W drugiej części przedstawiony zostanie proces zachodzących przemian politycznych na Ukrainie po rozpadzie ZSRR, a także refleksje na temat kierunków reform ustrojowych i relacje z państwami regionu i ich potencjał militarno – gospodarczy.

1 (450x336)
2 (450x336)
3 (450x336)

piamir 1 marca 2017, 11:46

Trochę się opamiętaj Patryku - według teorii niezgodnej z faktami historycznymi którą wyraźnie popierasz "żołnierze wyklęci" to całkiem spore spektrum obejmujące też tych co wcześniej byli uwikłani w terror kosaczowski to także ci których mój pradziadek uważał za wrogów polskości i ludzi zmierzających do oderwania bohaterskiego Pokucia od Polski. Namawiam do opracowania lepszej i wierniejszej definicji tej grupy żołnierzy , bo teraz to jest po prostu bełkot historyczy, taki jak inne bełkoty twoich towarzyszy.

 
Kwinto 9 marca 2017, 00:46

Czy wasi zolnierze wykleci nie walczyli z UPA i nie bronili Polakow przed UPA a zwalczali narzucony Polsce w Jalcie PRL? Jaka byla uzytecznosc tych zolnierzy? Panie Jaki jest Pan inteligentnym i wrażliwym czlowiekiem

 

Imię, pseudonim (wymagane)

Treść komentarza

Przepisz czarne znaki